Az Európai Bizottság a következő többéves pénzügyi keret, azaz a 2028-ban kezdődő időszakra szóló, hosszú távú EU-költségvetés előkészítésén dolgozik. A brüszeli testület célja, hogy egyszerűbb, célzottabb és reagálóképesebb költségvetést hozzon létre, amely tükrözi az európai stratégiai prioritásokat.
Ennek érdekében összesen hét nyilvános konzultáció indult annak érdekében, hogy összegyűjtsék az érdekelt felek véleményét arról, miként lehet a lehető leghatékonyabban működtetni az uniós költségvetést. A konzultációk különféle szakpolitikai területeket érintenek, többek között a kohéziós politikát, a mezőgazdaságot és a belügyeket. Az átfogó cél hatékonyabb és eredményesebb költségvetés létrehozása, amely elősegíti a kulcsfontosságú célkitűzések megvalósítását.
A nyilvános konzultáció 2025. február 12. és május 6. között zajlik. A célközönség:
- uniós intézmények, nemzeti hatóságok és intézmények, regionális és helyi hatóságok,
- az uniós finanszírozás kedvezményezettjei, beleértve a mezőgazdasági termelőket, kutatókat, diákokat stb.,
- polgárok,
- vállalkozások, kkv-k és vállalkozói szövetségek,
- egyéb érdekelt felek: érintett civil társadalmi szervezetek, kutatói/tudományos közösség, felsőoktatási intézmények, agytrösztök, média stb.,
- nemzetközi érdekelt felek.
A konzultációt hét témakörre osztották:
- Az EU-alapok felhasználása a tagállaomkban és a régiókban
- A versenyképesség uniós finanszírozása
- A külső tevékenység uniós finanszírozása
- A határokon átnyúló oktatás, képzés, ifjúság, média, kultúra és civil társadalom uniós finanszírozása
- A polgári védelem és válságkezelés uniós finanszírozása
- Az egységes piac uniós finanszírozása és a nemzeti hatóságok közötti együttműködés
- Az uniós költségvetés teljesítménye
Fontos tudni, hogy az első témakör az EU-s makro-regionális stratégiákra is vonatkozik. A négy makro-régió civil szervezetei az Európa Ház koordinálásával már kidolgoztak javaslatokat, hogy ezzel is megerősítsék a civil társadalom hozzájárulását a makro-regionális stratégiák alakításához. Ezeket a javaslatokat most a nyilvános konzultáció keretében is be lehet nyújtani.
Aki részt kíván venni a konzultációban, annak online konzultációs kérdőívet kell kitöltenie. A kérdőívek az összes uniós hivatalos nyelven elérhetők, és a válaszokat is az EU bármelyik hivatalos nyelvén be lehet küldeni.